Wiosenna pielęgnacja skóry – czym powinna się charakteryzować?

Wiosenna pielęgnacja skóry – czym powinna się charakteryzować?

ekokosmetyki wiosenna pielęgnacja naturalne kosmetyki

Wiosna jest dla naszej skóry zdecydowanie najłagodniejszą porą roku. Przyjemne, dodatnie temperatury i ciepłe powiewy wiatru nie robią jej krzywdy, a łagodne słońce przedzierające się przez chmury zbyt mocno nie wysusza i nie powoduje poparzeń.

Na czym więc powinna skupiać się wiosenna pielęgnacja skóry?

Czy w tym okresie nasza cera ma jakieś szczególne potrzeby?

Na jakie ekokosmetyki powinniśmy postawić?

Regeneracja skóry po zimie

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się regeneracją skóry, która zimą musiała zmierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Często po tej porze roku nasza cera jest wysuszona i podrażniona. Może być też pozbawiona swojej naturalnej ochrony. Do wiosennej pielęgnacji wybierzemy więc ekokosmetyki, które odbudują skórę i zabezpieczający ją płaszcz lipidowy. W składzie stosowanych wczesną wiosną preparatów powinny znaleźć się kompleksy witamin i minerałów oraz odżywcze oleje, które przygotują skórę na wymagające lato.

Usuwanie martwego naskórka

Skóra po zimnie może być szorstka i nieprzyjemna w dotyku, dlatego wskazane jest stosowanie peelingów dobranych do rodzaju cery. To dobry moment na zastosowanie peelingów chemicznych, czyli popularnych kwasów. Podczas terapii kwasami nie należy wystawiać się na nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych, dlatego zaleca się przeprowadzać je właśnie wiosną lub jesienią.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie ekokosmetyków, które mechanicznie usuwają martwy naskórek. Do tego celu dobrze jest używać naturalnych scrubów na bazie cukru trzcinowego. Ich formuła, wzbogacona o pielęgnujące składniki, będzie nie tylko peelingować skórę, ale też odżywiać ją i nawilżać.

Nawilżenie to podstawa

Dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry to etap pielęgnacji, o którym powinniśmy pamiętać przez cały rok. Choć wiosenna aura jest dla naszej cery wyjątkowo sprzyjająca, warto pomyśleć o nadchodzącym lecie i już teraz zadbać o odpowiednie nawodnienie całego ciała, zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Właściwie nawilżona przed latem skóra to gwarancja zachowania jej dobrej kondycji, nawet wtedy, gdy będzie narażona na palące słońce, słoną morską wodę czy piasek na plaży. Wiosenna pielęgnacja powinna więc skupiać się na nawilżających kremach, balsamach i masłach do ciała.

Ekokosmetyki chroniące przed słońcem

Wcześniej wspomnieliśmy, że o tej porze roku słońce jest dla naszej skóry łaskawe. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować z ochrony przed promieniowaniem UV. Wiosną możemy z powodzeniem postawić na naturalne filtry przeciwsłoneczne, które bardzo często znajdziemy w tych samych kosmetykach, które stosujemy do nawilżania skóry.

Organicznymi surowcami, które mają działanie chroniące przed słońcem i antyoksydacyjne są przede wszystkim oleje: kokosowy, ze słodkich migdałów i z pestek malin, oliwa czy masło shea. To właśnie ich szukajmy więc w składach kosmetyków do wiosennej pielęgnacji.

Coraz lżejsze kosmetyki

Wiosna, jako okres przejściowy między porami roku stawiającymi przed nami zupełnie inne wymagania pielęgnacyjne, to idealny czas na stopniową zmianę ciężkich, zimowych kosmetyków na typowo lekkie, w sam raz na letnie upały. Rozejrzyjmy się więc za ekokosmetykami, które pozwalają skórze oddychać i prawidłowo spełniać swoją funkcję w procesie termoregulacji organizmu.

Jak możemy zauważyć, wiosenna pielęgnacja to przede wszystkim regeneracja i łagodzenie po wyczerpującej zimie i przygotowanie jej na lato. Dlatego też wbrew pozorom jest niezwykle istotna dla zdrowia naszej skóry i warto szczególnie o nią zadbać.