Kolagen - sekret naturalnego piękna

Kolagen - sekret naturalnego piękna

kolagen kosmetyki naturalne skóra zdrowie

Niezbędnik piękna – kolagen

Chcąc prawidłowo zdefiniować słowo „kolagen”, należy sięgnąć do języka greckiego. „Kolla” oznacza „klej”, a „gen” – „produkujący”. Kolagen jest białkiem, a mówiąc precyzyjniej, głównym białkiem tkanki łącznej, przez co znajdziemy go w niemal każdym miejscu organizmu, od skóry i zębów, przez kości, chrząstki i ścięgna, po rogówkę oka. Występuje obok innych białek, takich jak kwas hialuronowy, który skądinąd również jest często wymieniany w dyskusjach o kosmetykach i naturalnym pięknie.

Kolagen pełni wiele ról w organizmie. Wpływa na elastyczność i sprężystość skóry, ale także prawidłowy poziom jej nawilżenia. Stanowi budulec kości i ścięgien, więc można powiedzieć, że jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Włókna bogate w kolagen lepiej znoszą negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a sama cera jest odporniejsza na przesuszenia czy popękania. Kolagen chroni ponadto organizm przed szkodliwym działaniem bakterii.

Jednym słowem – potrzebujemy go, żeby cieszyć się zdrowiem, ale i pięknem skóry. Takie cechy cery jak jędrność, nawilżenie, blask są zależne od zawartości kolagenu. Jak podkreślają eksperci, kolagen ma również pozytywny wpływ na wzrost paznokci, likwidowanie cellulitu i rozstępów, a także powstrzymywanie wypadania łamliwych, słabych włosów.

Naturalna potrzeba kolagenu

Skoro w organizmie znajduje się tak wiele kolagenu, dlaczego z wiekiem skóra traci swój młodzieńczy blask? Cóż, to właśnie spadek produkcji kolagenu po około 25. roku życia ma bardzo duże znaczenie. Proces jest postępujący, z każdym rokiem kolagenu w organizmie obywa. Nie pomagają wolne rodniki, które obniżają wartość białka pozostałego w ciele. Teraz już wiesz, dlaczego wraz z upływem lat nie tylko skóra traci sprężystość i zdolność do szybkiej regeneracji, ale też wzrasta ryzyko poważnych złamań czy innych kontuzji związanych z kośćmi.

Na szczęście istnieją sposoby na stymulowanie produkcji kolagenu. Duże znaczenie ma dieta, która powinna być bogata między innymi w żelazo i kwas askorbinowy. Do kosmetyków również dodaje się kolagen, ale ze względu na strukturę i wielkość jego zadaniem jest nie przenikanie do organizmu, lecz nawilżanie skóry. Dlatego warto wybierać kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne z zawartością kolagenu.

Możesz natknąć się zarówno na kolagen roślinny, czyli fitokolagen, ale i morski, który pozyskuje się z rybich skór. Jest to naturalny dodatek w większości kosmetyków, które mają za zadanie likwidować podrażnienia, wygładzać, odżywiać czy zmniejszać zaczerwienienie. Oprócz tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych kolagen wykorzystuje się także w maseczkach i płatkach pod oczy.

Podsumowując:

·       kolagen jest naturalnym białkiem, którego produkcja przez organizm spada z upływem lat;

·       warto wybierać kosmetyki naturalne z dodatkiem kolagenu, który nawilża i wzmacnia skórę;

·       dla zdrowia i piękna warto stosować dietę wspierającą naturalną produkcję kolagenu i zwalczanie wolnych rodników.


Spodobał Ci się ten artykuł?

Sprawdź nasze naturalne produkty do pielęgnacji twarzy!

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy