Pozytywnym aspektem spędzania czasu w zaciszu swojego domu jest możliwość bardziej uważnego zatroszczenia się o ciało. Domową pielęgnację stóp możemy stosować nawet wówczas, gdy do dyspozycji mamy jedynie produkty, które znajdują się w prawie każdej kuchni. Poniższe zabiegi będą świetnym uzupełnieniem codziennej rutyny i wesprą krem do stóp w dbaniu o zdrowie i piękny wygląd skóry.
Domowa pielęgnacja stóp: kąpiel w sodzie oczyszczonej
Choć soda oczyszczona może wydawać zbyt intensywnym preparatem do zastosowania na skórę, to w odpowiednim stężeniu działa cuda. Soda oczyszczona zmiękcza skórę, łagodzi stany zapalne i dezynfekuje, a nawet zapobiega nadmiernej potliwości i grzybicy. Aby wykonać odświeżającą kąpiel stóp, wystarczy do miski z ciepłą wodą wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej i rozpuścić ją, lekko mieszając. Taki zabieg powinien trwać około pół godziny, a po jego zakończeniu warto nałożyć na stopy naturalny krem.
Kąpiel zmiękczająco-nawilżająca z miodem i mlekiem
Kąpiel w mleku i miodzie to synonim luksusu, choć wypełnienie tymi składnikami całej wanny mogłoby być dość kosztowne. Na szczęście możemy zorganizować sobie namiastkę takiego odprężającego zabiegu, stosując kąpiel dla stóp. Mleko i miód mają właściwości intensywnie zmiękczające i nawilżające skórę. W misce z ciepłą wodą rozpuszczamy 2 łyżki miodu, dodajemy szklankę mleka i cieszymy się kąpielą przez 30 minut. Możemy też wzbogacić kąpiel o kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Relaksująca kąpiel z rumianku lub lipy
Domowa pielęgnacja stóp obejmuje również ich kąpiele relaksujące, które dzięki działaniu ziołowych naparów uspokoją zarówno ciało, jak i umysł. Do miski z ciepłą wodą możemy wlać na przykład szklankę naparu z rumianku lub lipy. Kąpiel ziołowa zadziała jak aromaterapia, a składniki aktywne złagodzą podrażnienia. Napary z tych roślin działają też zmiękczająco i nawilżająco na skórę stóp, więc można stosować je wymiennie z mlekiem i miodem.
Domowa pielęgnacja popękanych pięt: owocowa maseczka
Na popękane pięty sprawdzi się naturalna maseczka z banana i awokado z dodatkiem jogurtu. Mus przygotowany z owoców (wystarczy rozgnieść je widelcem) jest źródłem witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które dogłębnie odżywią skórę i pomogą w jej regeneracji, a dodatek jogurtu zmiękczy i dostarczy naturalnego kwasu mlekowego. Maseczkę możemy rozprowadzić wyłącznie na piętach, ale też na całych stopach – jej pielęgnujące działanie korzystnie wpływa na wszystkie partie skóry.
Chłodząca maseczka na obrzęki
Jeżeli dolegają nam obrzęki stóp, świetnym sposobem na ich złagodzenie będzie maseczka z ogórka i jogurtu. Zrobimy ją tak samo, jak owocową maseczkę z poprzedniego punktu – wystarczy zmieszać rozgniecionego ogórka z dwoma łyżkami jogurtu. Dodatkową ulgę przyniesie wykorzystanie składników wyjętych wprost z lodówki. Chłód takiej maseczki pomoże w złagodzeniu obrzęku i zmniejszy ból.
Jesteście ciekawi innych naszych przepisów na domową pielęgnację? Sprawdźcie koniecznie 3 pomysły na naturalne maseczki do twarzy, do stworzenia na bazie składników, które znajdziemy w kuchni.