Pielęgnacja

PODSTAWY PIELĘGNACJI: TRZY KROKI DO NATURALNEJ REGENERACJI SKÓRY

Nasza skóra jest wyjątkowym organem, który stale się regeneruje. Bez nieustannej odnowy swoich komórek nie byłaby w stanie właściwie spełniać swoich funkcji. W praktyce co około 28 dni wymieniamy swoją skórę na nową. Z wiekiem jednak jej zdolność do regeneracji maleje. Po 30 roku życia procesy odbudowy komórek stopniowo zachodzą coraz wolniej. Możemy jednak na nie wpływać, prowadząc zdrowy tryb życia i stosując odpowiednio zbilansowaną dietę. Naturalną regenerację skóry wspomożemy również, korzystając z ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji.

PRZYCZYNY ZABURZEŃ REGENERACJI SKÓRY

Tempo odbudowy komórek skóry jest wprost proporcjonalne do jej stanu. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że im lepiej ma się nasza zewnętrzna powłoka, tym szybciej jest w stanie się zregenerować. Na pogorszenie kondycji skóry wpływa wiele czynników. Najpopularniejsze z nich to: wysokie i niskie temperatury, a także gwałtowne ich skoki, suche powietrze (obie te okoliczności są silnie związane z coraz częstszym przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach), wiatr i słona oraz chlorowana woda. Problematyczne dla skóry mogą być również zła dieta i niewystarczające nawodnienie organizmu.

Jak wygląda skóra, która zdecydowanie potrzebuje pomocy w procesach naturalnej regeneracji? Przede wszystkim jest sucha i mało jędrna, może się łuszczyć i swędzieć. Często pojawiają się na niej przebarwienia, traci również ogólny koloryt, może być poszarzała. Wystąpienie któregoś z tych objawów, a już w szczególności kilku łącznie to nieodzowny znak, że czas na wprowadzenie zmian w pielęgnacji skóry.

KROK PIERWSZY: WŁAŚCIWA HIGIENA PIELĘGNACJI

Najintensywniejsza regeneracja komórek skóry zachodzi w godzinach nocnych, rozpoczynając się już późnym popołudniem, dlatego warto, w miarę możliwości, jak najszybciej po powrocie do domu zmyć makijaż, aby dać cerze odpocząć, oraz nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Z tego samego powodu najważniejsza i najbardziej przemyślana powinna być właśnie pielęgnacja na noc.

Skóra dobrze zaopiekowana regeneruje się w pełni podczas naszego snu. To wtedy zachodzą w niej procesy usuwania zanieczyszczeń, wzrasta ukrwienie, a tym samym pobieranie składników nałożonych kosmetyków, szybciej niż w ciągu dnia tworzą się nowe jej komórki. Dobrze oczyszczona cera na również okazję dotlenić się do woli.

Co ciekawe, taki schemat naturalnej regeneracji skóry sprawia, że najlepszym czasem na korzystanie z zabiegów kosmetycznych w gabinetach również są godziny popołudniowe. Im bliżej pory snu są wykonywane, tym zwiększa się ich efektywność, ponieważ w nocy skóra zaczyna intensywniej pracować, a tym samym pochłaniać substancje odżywcze.

KROK DRUGI: ODPOWIEDNIA DIETA DLA SKÓRY

Właściwie zbilansowane, pełnowartościowe posiłki są niezbędne do zachowania całego ciała w dobrym zdrowiu. Nie inaczej jest oczywiście ze skórą. Do prawidłowego funkcjonowania naszego największego organu potrzebny jest kompleks witamin i minerałów oraz wszystkie te związki, które stanowią budulec i ochronę skóry, takie jak białka czy koenzym Q10. Te ostatnie substancje znajdziemy między innymi w mięsie, białko dodatkowo w strączkach, a koenzym w olejach i orzechach.

Najważniejszymi witaminami dla skóry są z kolei witamina E, czyli tokoferol oraz witamina A – retinol. Pierwszą z nich znajdziemy przede wszystkim w tłuszczach roślinnych, a drugą w nabiale, tranie i pomarańczowych warzywach. Skórze przydaje się również kwas foliowy (jedna z witamin z grupy B), który pobudza produkcję kolagenu i tym samym poprawia jej elastyczność i odporność. Znajdziemy go w pomidorach, brokułach czy pomarańczach. Składniki mineralne niezbędne dla skóry to natomiast cynk, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry ogólnie, a także łagodzi stany zapalne, oraz siarka, będąca podobnie jak aminokwasy i koenzym Q10 jest budulcem i obrońcą naszej powłoki.

KROK TRZECI: EKOLOGICZNE KOSMETYKI WSPIERAJĄCE REGENERACJĘ

Takich samych składników, jakie dostarczamy skórze z pożywieniem, powinniśmy również szukać w ekologicznych kosmetykach.

W jakich produktach znajdziemy najwięcej witamin? Oczywiście w tych, które składają się w jak największej części z organicznych olejów, jak nasze masła do ciała. Oleje, poza właściwościami odżywczymi, pomagają też nawilżać skórę, tworząc na jej powierzchni ochronny film zapobiegający utracie wody. Aby skóra szybciej mogła zapoczątkowywać procesy swojej odnowy, warto przynajmniej raz w tygodniu zastosować scrub, by usunąć zrogowaciały naskórek.

W Domowym Kosmetyku znajdziecie też wyjątkowe, bogate kremy na noc, pełne drogocennych składników, które pomogą w naturalnej regeneracji skóry w idealnym momencie, czyli wtedy, kiedy śpimy. Do swojej pielęgnacyjnej rutyny warto wpleść również nasze olejowe serum z koenzymem Q10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *