Higiena

HIGIENA STOSOWANIA NATURALNYCH KOSMETYKÓW

Aby zachować pielęgnacyjne właściwości kosmetyków naturalnych jak najdłużej oraz w pełni wykorzystać ich działanie, niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie oraz używanie takich produktów. Dlatego przygotowaliśmy małą ściągawkę – zestawienie zasad właściwego obchodzenia się z organicznymi kosmetykami. Przeczytajcie, jakie praktyki wpływają na trwałość i skuteczność kosmetyku.

PILNOWANIE DAT WAŻNOŚCI

Data ważności umieszczona na opakowaniu naturalnego kosmetyku wskazuje, przez jaki okres producent zapewnia jego trwałość. Oczywiście w przypadku produktów ekologicznych jest on znacznie krótszy niż w ich typowo drogeryjnych odpowiednikach. Za taki stan rzeczy odpowiadają stosowane w organicznych kosmetykach konserwanty – wyłącznie naturalnego pochodzenia lub wręcz ich brak – wiele pielęgnujących składników naturalnych również ma działanie zabezpieczające bez utlenieniem produktu i rozwojem drobnoustrojów. Takie produkty są o wiele bezpieczniejsze dla skóry, jednak nie tak trwałe, jak ten wspomagany syntetykami.

ZUŻYCIE W CZASIE ZALECANYM PRZEZ PRODUCENTA

Termin ważności określa jedynie trwałość kosmetyku oryginalnie zamkniętego. Po jego otwarciu, na skutek dostępu powietrza, a czasami również przenoszonych na dłoniach zanieczyszczeń, okres ten ulega skróceniu. Jednak również ten przedział czasowy jest ściśle określony przez każdego producenta – na przykład nasze organiczne kosmetyki należy zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. W tym czasie substancje aktywne i pielęgnujące składniki, dzięki działaniu naturalnych konserwantów, zachowują swoje pełne właściwości oraz czystość mikrobiologiczną.

PRZECHOWYWANIE W ZACIENIONYM MIEJSCU

Kosmetyki naturalne (choć nie tylko takie) są z reguły wrażliwe na światło słoneczne, pod wpływem którego zaczynają się utleniać. Reakcja ta sprawia, że substancje aktywne zaczynają się rozkładać. Może również wpływać na barwę i konsystencję produktu – to znak, że z kosmetykiem lub którymś z jego składników zaczyna dziać się coś złego. W takiej sytuacji nie ma gwarancji, że produkt dalej nadaje się do użycia, ponieważ nie tylko traci swoje właściwości, ale również może uczulać. Z tego powodu kosmetyki należy przechowywać zawsze w zamkniętej szafce, z dala od światła słonecznego i sztucznego.

Wyjątkiem są naturalne produkty zapakowane w buteleczki z fioletowego szkła – jak nasze olejowe serum z witaminą C i koenzymem Q10 czy olejek do brody i po goleniu. Ten niezwykły materiał, dzięki swojej barwie, przepuszcza jedynie dwa typy światła do wnętrza opakowania – promieniowanie UVC i podczerwień, które dezynfekują produkt za każdym razem, kiedy ma on kontakt ze słońcem. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule o roli światła w kosmetyce.

PRZECHOWYWANIE W CHŁODNYM MIEJSCU

Stosowane najczęściej określenie „przechowywać w chłodnym miejscu” według przepisów pochodzących z Farmakopei (czyli biblii farmaceutów) oznacza temperaturę w granicach 8-15ºC. Mało kto z nas ma (na szczęście!) taką temperaturę powietrza w swoim domu, a już szczególnie w łazience, gdzie z reguły nie tylko jest ona wyższa, ale też podlega większym wahaniom. Dlatego idealnie byłoby przechowywać kosmetyki w cieplejszych partiach lodówki, np. na drzwiach. Dobrym i z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem jest wybór najzimniejszego i najmniej narażonego na zmiany temperatury miejsca w łazience.

HIGIENICZNA APLIKACJA NATURALNYCH KOSMETYKÓW

Nakładając kosmetyki palcami, nie jesteśmy w stanie uniknąć zanieczyszczenia ich drobnoustrojami – chyba że przed każdym użyciem dezynfekowalibyśmy dłonie. Nie byłoby to jednak korzystne dla naszej skóry. Dlatego warto wybierać kosmetyki w buteleczkach z pompką (w naszym sklepie istnieje możliwość wyboru preferowanego opakowania kremu do twarzy!), a w przypadku produktów w słoiczkach, nabierać je specjalnie do tego celu przeznaczoną szpatułką.

Drugim ważnym czynnikiem, który przemawia za takim stosowaniem kosmetyków, jest możliwość naniesienia za pomocą dłoni wody do opakowania z produktem. Dlaczego woda miałaby szkodzić kosmetykom? Ponieważ ta płynąca w naszych kranach nie jest biologicznie ani chemicznie czysta, więc wprowadzając ją do produktu, możemy zapoczątkować w nim niechciane reakcje.

Stosując się do tych zasad przechowywania i stosowania naturalnych kosmetyków w pełni zachowacie ich dobroczynne właściwości i zabezpieczycie swoją skórę przed wystąpieniem niepożądanych alergii. To ważne nie tylko ze względu na cenę takich produktów, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *