Bez kategorii

SZKODLIWY SKŁAD KOSMETYKÓW I ŚRODKÓW CZYSTOŚCI

W ostatnich latach zaobserwować można rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory i choroby tarczycy. Zaburzenia hormonalne wynikać mogą ze stosowania chemicznych, szkodliwych kosmetyków lub środków czystości. Przetworzona żywność nafaszerowana chemią to temat wałkowany od kilku lat. Zobacz, jakie składniki w kosmetykach są szkodliwe i dowiedz się, jakich środków czystości lepiej unikać. 

ZWRACAJ UWAGĘ NA TO, JAKICH ŚRODKÓW CZYSTOŚCI I KOSMETYKÓW UŻYWASZ

Europejska Agencja Środowiska zdradza, że choroby takie jak cukrzyca, otyłość, nowotwory, wszelkie zaburzenia hormonalne oraz problemy z płodnością mogą być związane ze stosowaniem szkodliwych kosmetyków i środków czystości. Badania naukowe, które były przeprowadzane przez kilka lat pozwalają domniemać, że nie tylko modyfikowana żywność negatywnie wpływa na cały organizm człowieka. Warto więc dokładniej przykładać wagę do tego, jakich kosmetyków oraz środków czystości używamy w domu. Chemia gospodarcza posiada związki, których opary mogą być trujące. Niestety na drodze naukowców stoi wiele przeszkód w bezpośrednim zdiagnozowaniu, które dodatki w kosmetykach mogą być szkodliwe.

SKĄD PROBLEM Z DOKŁADNYM OKREŚLENIEM SZKODLIWYCH SUBSTANCJI W KOSMETYKACH?

Niestety naukowcy nie są w stanie wykryć wszystkich szkodliwych środków w kosmetykach. Niektóre substancje mogą oddziaływać na mózg i ludzki organizm przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Dopiero po długim czasie człowiek zaczyna odczuwać negatywne skutki działania szkodliwych kosmetyków. Co ciekawe – pewne składniki występujące w wersji pojedynczej są bezpieczne, ale w połączeniu z innymi mogą tworzyć tykające zagrożenie.  Kiedy stworzona zostanie mieszanka środków, oddziaływanie pojedynczych dodatków zmienia się. Mogą w ten sposób powstawać preparaty szkodliwe dla zdrowia.

JAKIE CHOROBY MOGĄ POWODOWAĆ SUBSTANCJE ZAWARTE W KOSMETYKACH I ŚRODKACH CZYSTOŚCI?

  • choroby tarczycy – zaobserwować można rosnącą liczbę osób zmagających się z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy
  • rak piersi, endometrioza, mięśniak macicy
  • obniżenie płodności u mężczyzn

NA JAKIE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH I ŚRODKACH CZYSTOŚCI ZWRACAĆ UWAGĘ?

Europejska Agencja Środowiska ostrzega między innymi przed:

  • parabenami
  • ftalanami
  • PCB

Naukowcy przeprowadzili badania na zwierzętach laboratoryjnych, które dowiodły, że te środki sprzyjają deformacjom i niedorozwojowi płciowemu.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED SZKODLIWYM DZIAŁANIEM SUBSTANCJI W KOSMETYKACH?

Szkodliwe substancje mogą być zawarte w kosmetykach w bardzo małych dawkach. Takie ilości nie będą zagrożeniem dla organizm. Jeżeli jednak aplikujemy kilka kosmetyków (np. na ciało i twarz), które zawierają nieodpowiednie składniki, ich łączne stężenie zdecydowanie rośnie. Dlatego też warto dokładnie zwracać uwagę na środki, jakich używamy. Stawiając na kosmetyki naturalne nie musisz obawiać się o ich szkodliwe działanie, ponieważ stworzone zostały na bazie organicznych, roślinnych składników. Pozbawione są chemicznych i sztucznych dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *