Ochrona, Pielęgnacja

CERA WRAŻLIWA – JAK ROZPOZNAĆ I NATURALNIE O NIĄ DBAĆ?

Tydzień temu pisaliśmy o kojących substancjach, które można znaleźć w kosmetykach naturalnych. Łagodzenie objawów podrażnień skóry jest jednym z podstawowych zadań dobrze zorganizowanej pielęgnacji cery wrażliwej, jednak to nie jedyne cele, na jakie powinna być ona nakierowana. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się omówieniem charakterystyki skóry wrażliwej i podpowiemy, o czym należy pamiętać, dbając o taką cerę na co dzień.

CERA WRAŻLIWA: JAK ROZPOZNAĆ I CO JĄ WYRÓŻNIA?

Z rozpoznaniem wrażliwej skóry nie powinniśmy mieć większego kłopotu. Najczęściej to właśnie niedogodności, związane z posiadaniem tego typu skóry, skłaniają nas do poszukiwania źródeł problemu i jak najlepszych rozwiązań, mogących przynieść ukojenie. Najpopularniejszą odmianą jest cera naczynkowa, należy jednak pamiętać, że posiadanie takiego typu skóry nie wyklucza jej tendencji do przetłuszczania się.

Cera wrażliwa charakteryzuje się przede wszystkim, jak sama jej nazwa wskazuje, wrażliwością zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i dietę czy zdrowie. Przy czym stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Niekiedy uwrażliwienie jest skutkiem, na przykład, jednostkowej reakcji alergicznej. W takiej sytuacji odpowiednia pielęgnacja (i ewentualne leczenie, jeśli jest konieczne), pomaga doprowadzić skórę do równowagi.

Osoby o cerze wyjątkowo delikatnej stale borykają się z nieprzyjemnymi zaburzeniami jej funkcjonowania. Może doskwierać im pieczenie i uczucie ściągnięcia. Często skóra jest trwale zaczerwieniona, sucha i łuszczy się. Objawy te potęgują się między innymi po użyciu źle dobranych, zbyt silnych preparatów do pielęgnacji, po ekspozycji na warunki zewnętrzne środowiska czy zażywaniu niektórych leków. Duży wpływ na stan skóry mają również wahania hormonalne i dieta. Szczególnie spożywanie niektórych pokarmów, takich jak ostre potrawy lub kawa, bardzo szybko odbija się na kondycji skóry wrażliwej.

ZDROWA PIELĘGNACJA SKÓRY WRAŻLIWEJ

Prawdopodobnie w pierwszej kolejności, całkiem słusznie, myślimy o ukojeniu. Naturalne kosmetyki łagodzące nie tylko uspokoją cerę, ale również znacząco podniosą komfort życia, eliminując uczucie pieczenia i napięcia.

Bardzo ważne jest też utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, aby poprawić jej funkcjonowanie i zapobiegać, niekiedy nawet bolesnemu, łuszczeniu. W tym samym celu nie możemy zapominać o regeneracji i odżywianiu cery. Na bieżąco zaopatrywana we wszystkie potrzebne jej składniki, lepiej poradzi sobie z podrażnieniami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Jeśli myślimy o tych ostatnich, nie możemy pominąć tak istotnego elementu codziennej rutyny, jakim jest ochrona przed zewnętrznymi czynnikami, mogących zaszkodzić wrażliwej skórze. Zdrowa pielęgnacja powinna obejmować stosowanie kosmetyków chroniących przez silnym mrozem i wiatrem, a także promieniowaniem UV.

JAKIE KOSMETYKI NATURALNE WYBIERAĆ?

Dobierając kosmetyki do cery wrażliwej, przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z tych, które zawierają potencjalnie szkodliwe substancje. Zaniechajmy dostarczania skórze nadmiaru syntetycznych składników, które dają natychmiastowy, chwilowy efekt, jednocześnie tworząc na jej powierzchni obciążający film.

Zdrowa pielęgnacja tego rodzaju cery powinna być delikatna i skoncentrowana na ukojeniu i regeneracji. O składnikach, jakie powinny zawierać, pisaliśmy w zeszłym tygodniu – przeczytajcie, a dowiecie się, jakich substancji szukać w formułach kosmetyków. Naturalne produkty dedykowane wrażliwej skórze znajdziecie również w naszej rodzinie Domowych Kosmetyków. Szczególnie polecamy krem pod oczy z rumiankiem i krem ochronny z masłem mango.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *