Higiena, Pielęgnacja

SUCHA SKÓRA – CO JĄ WYRÓŻNIA I JAK JĄ NATURALNIE PIELĘGNOWAĆ?

W dzisiejszym wpisie kontynuujemy naszą mini serię artykułów o typach skóry. Prawidłowe określenie rodzaju cery to jedna z podstawowych czynności, dzięki którym jesteśmy w stanie określić, jaka pielęgnacja będzie dla nas najlepsza. To także pierwsza kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę, wybierając organiczne kosmetyki.

CHARAKTERYSTYKA SKÓRY SUCHEJ – JAK JĄ ROZPOZNAĆ?

Problemy skóry suchej w dużej mierze są tożsame z tymi, z którymi muszą się mierzyć posiadacze cery wrażliwej. Taką skórę charakteryzuje niedostateczny poziom nawilżenia, co powoduje szereg występujących na co dzień dolegliwości, takich jak szorstkość i złuszczanie, większe jest też prawdopodobieństwo występowania podrażnień. Cera sucha stale jest napięta i matowa, wydziela bardzo małe ilości sebum, które w innych warunkach tworzy ochronny płaszcz lipidowy. Znacznie wcześniej, niż w przypadku skóry tłustej czy normalnej, widoczne są na niej zmarszczki.

Skłonność skóry do przesuszania ma podłoże genetyczne, nie jest to więc problem, z którym możemy sobie poradzić raz na zawsze. Jednak właściwe nawilżanie, również od wewnątrz, oraz dobrze dobrana organiczna pielęgnacja, stosowane regularnie, przyniosą ukojenie i ustabilizują cerę.

NATURALNA PIELĘGNACJA SUCHEJ SKÓRY. CO OPRÓCZ KOSMETYKÓW POMAGA W JEJ NAWILŻENIU?

Troska o suchą skórę powinna opierać się nie tylko na jej pielęgnacji właściwymi dla niej kosmetykami, ale też na zwracaniu uwagi na dietę, jaką stosujemy, i warunki zewnętrzne, w jakich przebywamy na co dzień.

Po pierwsze dieta

Absolutną podstawą powinno być właściwe nawodnienie całego organizmu od wewnątrz, czyli picie około 2 litrów wody dziennie. Warto dokładnie sprawdzić, ile płynów potrzebuje nasz organizm, ponieważ jest to zależne od masy ciała i stopnia aktywności fizycznej) oraz unikanie produktów odwadniających, na przykład kawy. Równie ważna jest zrównoważona dieta bogata w składniki odżywcze, w tym tłuszcze nienasycone, źródło kwasów omega-3

Nawilżanie skóry

Bez niego nie ma pielęgnacji suchej skóry. Najpopularniejszym składnikiem organicznych kosmetyków, który ma działanie nawilżające jest bez wątpienia kwas hialuronowy, który wiąże wodę w komórkach skóry. Tej właśnie substancji powinniśmy szukać w składach kremów do twarzy, balsamów czy kremu do rąk.

Podobnie będzie działał kwas mlekowy w stężeniu do 10% oraz mocznik. Dobre efekty przynoszą również produkty z gliceryną roślinną, ekstraktem z alg, winogron czy prawoślazu.

Natłuszczanie skóry

Stosowanie kosmetyków, w których składzie znajdują się zdrowe oleje, pomaga uzupełnić naturalny film lipidowy, chroniący komórki skóry przed utratą wody. Do takich produktów należą między innymi nasze masła do ciała, składające się wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych olejów, które chronią i pielęgnują suchą skórę.

Odżywianie i regeneracja

Bogactwo dobroczynnych składników w masłach Domowego Kosmetyku dostarcza skórze potrzebnych jej witamin, minerałów i innych składników, które mają za zadanie odżywić ją i pomóc w regeneracji. Dbanie o cerę suchą to przecież nie tylko starania o utrzymanie właściwego nawodnienia, ale też zapewnienie jej niezbędnego budulca i substancji ochronnych.

Wpływ środowiska

Kwestią, na którą część z nas może na co dzień nie zwracać uwagi, a która również ma wpływ na stan skóry, jest wilgotność powietrza w miejscach, w których mieszkamy i pracujemy. Długotrwałe przebywanie pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności może prowadzić do wysuszania skóry, dlatego warto ją kontrolować, a w miarę potrzeby i możliwości stosować nawilżacze.

JAKICH SUBSTANCJI W KOSMETYKACH NALEŻY SIĘ WYSTRZEGAĆ W PRZYPADKU SUCHEJ SKÓRY?

Najbardziej szkodliwe dla skóry suchej są syntetyczne składniki, jak na przykład wysuszające SLS czy podrażniające parabeny i glikol propylenowy. Dlatego tak istotna jest organiczna pielęgnacja, która opiera się na kosmetykach niezawierających związków, których powinniśmy się wystrzegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *