Bez kategorii

WITAMINY JAK ORGANICZNE KOSMETYKI – ODŻYWIANIE DLA SKÓRY CZ.2

PRZEZ: DOMOWY KOSMETYKdieta dla skórywitaminy dla skóryodżywianie skóry

W maju pisaliśmy o niezbędnych dla skóry składnikach, działających jak naturalne kosmetyki, które powinniśmy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Ich odpowiedni poziom gwarantuje właściwą budowę skóry i jej sprawne działanie. Dziś zajmiemy się przybliżeniem drugiej grupy składników potrzebnych skórze. Na szczęście naturalne witaminy, bo to o nich mowa, są bardzo łatwo dostępne – wystarczy dobrze zbilansowana dieta.

WITAMINY DLA SKÓRY: ORGANICZNE KOSMETYKI W NASZEJ DIECIE

Nasz największy organ stale wykonuje złożoną pracę, dlatego tak ważne jest, aby stale zaopatrywać go we wszystkie niezbędne składniki. W jakich produktach znajdziemy witaminy i jak wpływają na kondycję skóry?

Witamina A

Witamina A ma działanie wspomagające procesy odbudowy naskórka, pobudza produkcję elastyny i kolagenu. Skóra, której dostarczymy odpowiednią ilość retinolu, stanie się jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona, można zauważyć także znaczną poprawę jej kolorytu.

Naturalnymi źródłami witaminy A w diecie jest nabiał oraz tran. Uzupełnimy ją także, spożywając pokarmy bogate w beta-karoten (prowitaminę A), czyli pomarańczowe owoce i warzywa, takie jak marchewki, dynie czy morele.

Witamina C

Kwas askorbinowy jest bez wątpienia najlepszym przeciwutleniaczem. To właśnie one chronią naszą skórę (i cały organizm) przed wolnymi rodnikami. Witamina C wspomaga również proces syntezy kwasu hialuronowego, a więc pośrednio nawilża skórę.

Ten organiczny kosmetyk znajdziemy między innymi w papryce i pomidorach, cytrusach i truskawkach, a także gotowanych warzywach: brukselce, brokułach czy kapuście.

Witamina E

Podobnie silnym antyutleniaczem jest tokoferol. Działa on tak samo, jak witamina C, neutralizując wolne rodniki i tym samym chroni przed przedwczesnym starzeniem. To prawdziwa witamina młodości, pomagająca w tworzeniu się kolagenu w skórze i utrzymaniu właściwego poziomu jej nawilżenia.

Witaminę E możemy dostarczyć sobie, spożywając oleje i produkty je zawierające, w szczególności orzechy laskowe, włoskie i ziemne. Do diety warto włączyć przede wszystkim olej słonecznikowy i rzepakowy, a także oliwę, pamiętając, aby jeść je w nieprzetworzonej formie.

Witamina D

Ta niezbędna naszej skórze witamina działa jak najlepszy organiczny kosmetyk, wspierając procesy odnowy naskórka. Z tego powodu jej prawidłowy poziom będzie ważny dla osób zmagających się ze zmianami łuszczycowymi, lecz nie tylko. Witamina D wspomaga też układ immunologiczny skóry i działa przeciwzapalnie.

Źródłami witaminy D są tłuste ryby i pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Dieta bogata w ryby, tran, przetwory mleczne i żółtka jajek może dostarczyć jednak tylko 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę D, która w głównej mierze jest syntetyzowana przez organizm pod wpływem światła słonecznego.

Witamina K

Witamina K wzmacnia naczynia krwionośne, a więc zapobiega powstawaniu pajączków i zaczerwienień skóry. Zmniejsza też ryzyko powstawania siniaków i sprawia, że cera staje się jasna i promienna.

Witaminę K dostarczymy organizmowi, spożywając jajka, sery i jogurty oraz warzywa liściaste, pomidory i awokado.

Witaminy z grupy B

Aż 3 z należących do tej grupy związków mają wpływ na naszą skórę. Pomagają utrzymać właściwe nawilżenie, gładkość i jędrność skóry. Witamina B2, czyli ryboflawina wpływa na mechanizmy regeneracji naskórka, regulując tempo jego rogowacenia. Witamina B3, nazywana niacyną pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry, a biotyna (witamina B7) działa kojąco i przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi objawy trądziku.

Witaminy z grupy B działają więc jak organiczny kosmetyk. Ich poziom uzupełnimy, jedząc mięso, nabiał i ryby. Weganie znajdą te witaminy również w produktach pełnoziarnistych i drożdżach.

JAKIE JESZCZE SKŁADNIKI POWINNIŚMY DOSTARCZYĆ SKÓRZE?

Wiemy już, jakie związki budują naszą skórę i jakich witamin potrzebuje. W lipcu, w ostatniej części naszego krótkiego cyklu skupimy się na mikroelementach, które również są konieczne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Pamiętajmy, że dobrze odżywiona skóra wspomaga cały organizm w zachowaniu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *