Bez kategorii

KILKA SŁÓW O TŁUSTEJ SKÓRZE – CHARAKTERYSTYKA I PIELĘGNACJA

Niewiele osób może pochwalić się prawdziwie idealną cerą. Z reguły większość z nas ma pewien określony typ skóry, z którym wiążą się charakterystyczne cechy, wpływające na jej wygląd czy funkcje. Każdy typ wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Dzięki właściwie dobranym, organicznym kosmetykom i odpowiedniej rutynie możemy w dużej mierze uporać się z problemami typowymi dla naszego rodzaju cery.

W dzisiejszym artykule wskażemy typowe atrybuty skóry tłustej. Przedstawimy błędy najczęściej popełniane podczas jej pielęgnacji i podstawowe zasady, jakimi należy się kierować, dbając o nią. Wskażemy kosmetyki odpowiednie dla cery tłustej.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ TŁUSTA SKÓRA?

Skóra tłusta jest gruba i słabo ukrwiona. Ma specyficzny koloryt. Osoby posiadające ten typ cery budząc się rano, mogą mieć wrażenie bladości, za to w ciągu dnia ich skóra zwykle staje się szarożółta. Najczęściej charakteryzuje się rozszerzonymi porami oraz pojawianiem się zaskórników i zmian trądzikowych (szczególnie w młodości). Dostrzegalnym problemem jest też tendencja do błyszczenia, nawet niedługo po zastosowaniu kosmetyków matujących.

Cera tłusta jest mało wrażliwa na oddziaływanie czynników zewnętrznych, jednak bardzo szybko reaguje na te wewnętrzne. Niezdrowa dieta, zmiany hormonalne, choroby czy nawet stres łatwo znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie skóry.

Plusami posiadania takiego typu cery jest z pewnością fakt, że znacznie wolniej się ona starzeje. Osoby ze skórą tłustą o wiele później dostrzegają u siebie utratę jędrności i pierwsze zmarszczki.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W PIELĘGNACJI TŁUSTEJ SKÓRY

Niedokładne oczyszczanie

Tłusta cera produkuje duże ilości sebum, które razem z codziennym makijażem tworzą na jej powierzchni warstwę, uniemożliwiającą skórze oddychanie i przyspieszającą powstawanie zaskórników, a w efekcie mogącą prowadzić do powstawania zmian zapalnych.

Dlatego bardzo ważne jest, aby głęboko oczyścić skórę, najlepiej organicznymi kosmetykami, zarówno z resztek makijażu, jak i z nadmiaru sebum.

Zbyt inwazyjne zabiegi oczyszczające – różnego rodzaju

Musimy pamiętać, że nadmierne oczyszczanie również nie jest korzystne. Mycie silnymi detergentami i mocne, mechaniczne peelingi podrażniają skórę, co z kolei może prowadzić do jeszcze aktywniejszego działania gruczołów łojowych.

Przesuszanie skóry

Osoby mające problemy z przetłuszczającą się skórą często mają tendencję do zbytniego jej przesuszania. Takie zabiegi wywołują jednak odwrotny efekt, ponieważ zbyt sucha skóra zaczyna produkować więcej sebum, aby stworzyć na swojej powierzchni lipidowy film zapobiegający utracie wilgoci z naskórka.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ. JAKIE KOSMETYKI WYBRAĆ?

Właściwa pielęgnacja takiej cery powinna składać się z kilku etapów.

  1. Oczyszczanie – zarówno rano, jak i wieczorem należy delikatnie usunąć z powierzchni skóry nadmiar sebum.
  2. Tonizowanie – tonik przywróci odpowiednie pH skóry i pomoże w złuszczaniu martwego naskórka, który przyczynia się do powstawania zaskórników.
  3. Organiczny krem do twarzy – najważniejsze jest oczywiście nawilżenie skóry. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie jej odżywienie i poprawę kolorytu. Najlepiej jest wybierać organiczne kosmetyki, które nie zawierają sztucznych substancji, mogących powodować zapychanie porów.

Pamiętajmy, że pielęgnacja odpowiednio dopasowana do typu cery może przynieść bardzo dobre efekty. Jeżeli jesteście posiadaczami tłustej skóry, spróbujcie trzymać się tych zasad, a już niedługo może okazać się, że po Waszych dermatologicznych bolączkach nie pozostanie ślad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *