Bez kategorii

NATURALNE KOSMETYKI TO NIE WSZYSTKO – ODŻYWIANIE DLA SKÓRY CZ.1

W Domowym Kosmetyku przykładamy szczególną wagę do zdrowej i kompleksowej pielęgnacji. Naturalne kosmetyki pomagają nam dbać o skórę, czynią ją promienną i świeżą, pozwalają zwalczyć niedoskonałości i chronią. Jednak nawet najlepsza, w pełni naturalna pielęgnacja od zewnątrz nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o nią odpowiednio od środka. 

Oznacza to, że równie ważna, jak stosowanie dobrze dobranych kosmetyków jest zbilansowana dieta, bogata we wszystkie substancje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Aby dobrze spełniała swoje zadania, skóra musi być zdrowa i dobrze odżywiona. Jakie substancje powinny się pojawić w naszej diecie, aby zapewnić skórze odpowiednie odżywienie?

DIETA DLA SKÓRY: CZY JEDZENIE MOŻE BYĆ NATURALNYM KOSMETYKIEM?

Zebraliśmy dla Was informacje o wszystkich substancjach odżywczych, których potrzebuje skóra. W trzyczęściowym cyklu dowiecie się, jakie składniki powinniśmy dostarczać z pożywieniem, za co odpowiadają i gdzie je znaleźć.

Białka

Skóra i włosy potrzebują przede wszystkim dwóch białek – kolagenu i keratyny, które odpowiadają za gęstość i odpowiednia zwartość skóry. Niedobory tych białek mogą powodować suchość i pękanie naskórka, utratę elastyczności, powstawanie zmarszczek i cellulitu.

Naturalnymi źródłami białek są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso i nabiał oraz ryby, jednak nie tylko. Jeśli stosujemy dietę wegetariańską, włączmy do niej rośliny strączkowe, takie jak: soczewicę, ciecierzycę, groch oraz fasolę. Starajmy się też spożywać składniki, które wspomagają syntezę kolagenu, czyli między innymi witaminy A, C o E oraz flawonoidy i koenzym q10. Więcej o źródłach tych składników i ich właściwościach dla skóry przeczytacie dalszej części tego i w kolejnych częściach cyklu (część II i część III).

Kwasy tłuszczowe

Nienasycone kwasy tłuszczowe (często możemy się spotkać ze skrótem NNKT) są drugą, zaraz po białkach, podstawą dla zdrowej skóry. Ich niedobory mogą powodować stany zapalne, egzemy oraz sprawiać, że skóra nadmiernie rogowacieje i staje się grubsza. NNKT wspomagają tworzenie przez naskórek naturalnej bariery chroniącej przed utratą wilgoci.

Na szczęście nienasycone kwasy tłuszczowe zawiera cała gama pokarmów. Kwasy omega 3, będące budulcem ścianek komórkowych skóry znajdziemy przede wszystkim w rybach i tranie, jednak przy pełnowartościowej diecie wegańskiej również nie narażamy się na ich niedobór- kwasy omega 3 występują w oleju lnianym czy z wiesiołka oraz w orzechach. W olejach i orzechach znajdziemy też kwas linolowy, odpowiedzialny za nawilżenie i regenerację skóry. Innym i jego źródłami są soja i kukurydza, nasiona winogron i sezam.

Flawonoidy

To związki pochodzenia roślinnego, które przede wszystkim są przecwiutleniaczami. Opóźniają starzenie się skóry przez eliminację wolnych rodników. Poprawiają przenikalność drobnych naczyń włosowatych znajdujących się w skórze i ograniczają ich kruchość.

Źródłami tych naturalnych kosmetyków są zielona herbata, winogrona, miłorząb i żeń-szeń. Duże ilości flawonoidów zawierają nasze lokalne rośliny, które możemy pić w formie herbatek: skrzyp, rumianek pospolity, lipa, nagietek lekarski czy chaber bławatek.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 to naturalny obrońca naszej skóry. Chroni ją przed wolnymi rodnikami, zapobiega rozkładowi kolagenu i powstrzymuje utratę kwasu hialuronowego. Dzięki tym właściwościom spowalnia powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Ponadto pomaga w jej regeneracji i przyspiesza gojenie ran. Koenzym Q10 pozytywnie wpływa na dotlenienie komórek.

Możemy dostarczyć sobie tego składnika, spożywając łososia i kurczaka oraz produkty roślinne: oleje, orzechy, brokuły, szpinak i ser tofu.

DIETA DLA SKÓRY: JAKIE  INNE ODŻYWCZE SKŁADNIKI SĄ POTRZEBNE SKÓRZE?

To oczywiście nie wszystkie naturalne związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Co jeszcze powinna zawierać dieta dla skóry i cery? W następnej części cyklu przybliżymy Wam najważniejsze dla skóry witaminy, a w ostatniej składniki mineralne oraz ich źródła w żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *