Bez kategorii

OLEJKI ETERYCZNE W NATURALNYCH KOSMETYKACH – CZY TYLKO PACHNĄ?

Wybierając kosmetyki, bardzo często bierzemy pod uwagę nie tylko ich działanie i skład, ale także zapach. Nieprzyjemny lub zbyt chemiczny może skutecznie zniechęcić do stosowania kosmetyku. Miły, przypominający ulubione kwiaty czy owoce, poprawi nastrój i spowoduje, że będziemy chętniej sięgać po ten konkretny produkt. Wiele osób z różnych względów preferuje też kosmetyki zupełnie bezzapachowe.

naturalnych kosmetykach za zapach odpowiadają olejki eteryczne, które są zdrowszym odpowiednikiem syntetycznych kompozycji. Jednak olejki zapachowe, pochodzące z naturalnych surowców, mają również różnorakie właściwości pielęgnujące, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce.

AROMATERAPIA W NATURALNYCH KOSMETYKACH

Najpopularniejszym zastosowaniem olejków eterycznych jest aromaterapia. W formułach naturalnych kosmetyków również będą działały uspokajająco i łagodziły nerwy lub przeciwnie, orzeźwiały i dodawały energii. Najpopularniejsze, oddziałujące na nasz stan psychiczny olejki to mandarynkowy i miętowy, z zielonej herbaty oraz ylang-ylang. Każdy z nich zawarty w składzie kosmetyku poprawi samopoczucie.

OCHRONA SKÓRY

Naturalne olejki stosowane na skórę chronią ją na kilka sposobów. Olejek z kadzidłowca minimalizuje oddziaływanie środków powierzchniowo czynnych i przyspiesza gojenie drobnych ran, dlatego jest idealnym dodatkiem na przykład do naturalnych mydeł do golenia. Olejki rozmarynowy, herbaciany, z drzewa sandałowego i z grejpfruta nie dopuszczają do rozwoju zakażeń, ponieważ wykazują działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Olejek z drzewa sandałowego i trawy cytrynowej działają przeciwzapalnie, a ten ostatni dodatkowo przeciwalergicznie i przeciwświądowo.

KOMPLEKSOWA PIELĘGNACJA

Olejki eteryczne stanowią bogate źródło witamin czy flawonoidów, będących między innymi przeciwutleniaczami. Znajdziemy w nich również alkohole oraz wiele innych związków, które mają zbawienny wpływ na naszą skórę. Stosowanie naturalnych kosmetyków z olejkami poprawia stan cery – staje się ona odżywiona i nawilżona, znacznie szybciej się regeneruje.

JAKIE OLEJKI ETERYCZNE ODPOWIADAJĄ ZA KONKRETNE DZIAŁANIE NA SKÓRĘ?

  • ujędrnianie – olejek różany, jałowcowy, rozmarynowy oraz olejek z kadzidłowca napinają skórę i sprawiają, że twarz wygląda młodziej;
  • łagodzenie – olejki eteryczne z róży, lawendy, mięty i trawy cytrynowej koją podrażnioną skórę, likwidują zaczerwienienia, pomagają zwalczyć swędzenie i łuszczenie;
  • rozjaśnianie – olejki pochodzące z cytrusów (np. mandarynkowy) rozjaśniają przebarwienia i powodują, że cera staje się bardziej promienna;
  • pobudzanie krążenia – olejki rozmarynowy i z trawy cytrynowej, dzięki właściwościom poprawiającym krążenie krwi, zmniejszają obrzęki, np. pod oczami.

Temat olejków eterycznych i ich zastosowania w kosmetykach naturalnych jest tak szeroki, że nie sposób omówić go w jeden dzień. Jednocześnie jest na tyle fascynujący, że z pewnością w przyszłości przybliżymy Wam bardziej szczegółowo właściwości wybranych olejków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *