Bez kategorii

10 DOMOWYCH SPOSOBÓW NA UPAŁY

Fala upałów trwa. Wszyscy szukamy więc skutecznych metod, jak się schłodzić i choć trochę ułatwić sobie przetrwanie najgorętszych tygodni roku. Dlatego przedstawiamy zestawienie naturalnych sposobów na upały. Od prostych trików do zastosowania w domu, przez dietę, aż po odpowiednie korzystanie z pielęgnacji. Jeśli nie spodziewasz się, jak w pełni naturalne kosmetyki mogą pomóc naszym ciałom w regulacji temperatury, koniecznie przeczytaj ostatnią część artykułu.

SPOSOBY NA UPAŁ DO ZASTOSOWANIA W DOMU

  1. Zasłaniaj okna

Ciepło dociera do naszych mieszkań nie tylko jako gorące powietrze, ale też z promieniami słońca. Możemy się odizolować od obu tych czynników, zasłaniając zasłony we wszystkich oknach. Pamiętajmy, aby wybierać w tym celu jasne kolory tkanin, ponieważ ciemne będą się nagrzewać, stając się dodatkowym magazynem ciepła w mieszkaniu.

  1. Wietrz mieszkanie rano i wieczorem

Choć wietrzenie w ciągu dnia kusi, osiągasz tym sposobem efekt odwrotny od oczekiwanego, ponieważ napuszczasz do pomieszczenia jeszcze więcej ciepłego powietrza. Staraj się robić to rano i wieczorem, a najlepiej w nocy, kiedy temperatury są znacznie niższe.

  1. Naturalny klimatyzator

Przed wiatrakiem postaw butelkę lub miskę z zamrożoną wodą. Wentylator rozwieje jej chłód po pomieszczeniu. W podobny sposób zadziałają zwilżone zimną wodą zasłony. Musisz jedynie skłonić powietrze do ruchu w mieszkaniu, otwierając jak najwięcej okien, czyli po prostu zrobić przeciąg.

JAK DIETA MOŻE POMÓC PRZETRWAĆ UPAŁ?

  1. Postaw na lekkostrawne jedzenie

Nie dokładaj swojemu organizmowi dodatkowego wysiłku, jakim jest trawienie ciężkich, tłustych potraw. Wybieraj lekkie dania z dużą ilością warzyw i owoców, które dzięki znacznej zawartości wody pomogą uzupełnić płyny w Twoim organizmie.

  1. Pij ciepłe płyny

Idealnym rozwiązaniem na upał jest, wbrew powszechnej opinii, ciepła herbata z odrobiną soli himalajskiej. Temperatura napoju spowoduje, że organizm zacznie bardziej się pocić, a tym samym sprawniej będzie sobie radził z termoregulacją. Sól dostarczy natomiast substancji mineralnych, które tracimy, obficie się pocąc. Staraj się natomiast unikać kawy, ponieważ odwadnia ona organizm i dodatkowo wypłukuje z niego minerały, których w obecnych warunkach pogodowych i tak mamy niedobór.

SPOSOBY DLA CIAŁA

  1. Unikaj ciężkich kosmetyków

Podczas upałów nie obciążaj dodatkowo swojej skóry, kładąc na nią mocny makijaż, który zatyka pory i nie pozwala jej oddychać. Staraj się też unikać w tym czasie używania smarowideł do ciała z dodatkami olei i maseł. Nawet w pełni naturalne kosmetyki, które cudownie nawilżają skórę, tworzą na jej powierzchni film ochronny, który zapobiega utracie wody przez skórę. Na czas upałów lepiej więc z nich zrezygnować.

Pamiętaj! W czasie upałów utrata wody przez skórę jest wskazana, bo oddawanie ciepła wraz z wilgocią to najlepszy sposób na uniknięcie przegrzania organizmu. Jednak regularne uzupełnianie płynów od wewnątrz jest w takiej sytuacji absolutnie obowiązkowe.
  1. Usuwaj martwy naskórek

Prawidłową termoregulację zapewni nam tylko dobrze funkcjonująca skóra. Aby jej to zapewnić, powinniśmy regularnie pozbywać się starego naskórka. Idealnym wyjściem na upały jest scrub z zieloną herbatą, który nie tylko spełni swoją funkcję, ale też dzięki zawartości zielonej herbaty nada nam uczucie orzeźwienia i odświeżenia. Stosuj go dwa razy w tygodniu.

  1. Wilgotne okłady

Zwilżenie skóry pomaga jej oddać do atmosfery znacznie więcej ciepła. Możemy zmoczyć prześcieradło i przykryć się nim podczas snu, a w ciągu dnia zwilżać miejsca skumulowania naczyń krwionośnych, np. nadgarstki.

9. Ciepły prysznic

Podobnie jak w przypadku napojów, sposobem na upał, wbrew obiegowej opinii, powinien być ciepły prysznic. Zimna woda, mimo początkowego wrażenia schłodzenia, obkurcza naczynia krwionośne i utrudnia wymianę cieplną. Woda nie powinien być jednak gorąca, a jedynie utrzymywać temperaturę otoczenia lub nieznacznie ją przekraczać.

  1. Nawilżaj skórę lekkimi kosmetykami

Możesz na przykład wykorzystać hydrolaty, np. oczarowy lub z kwiatów lipy, które poprawiają krążenie, wzmacniają i uszczelniają naczynka krwionośne (rozrzedzona krew i większe ciśnienie może powodować powstawanie pajączków), ale też łagodzą podrażnioną skórę, która w trudnych warunkach jest bardziej podatna na uszkodzenia i otarcia. Możesz stosować hydrolaty jako płukanki lub skorzystać z ich właściwości w lekkich, niezapychających porów w pełni naturalnych kosmetykach do twarzy. Najlepiej stosować je na noc, gdy temperatury są niższe i potrzeba oddawania ciepła przez odparowywanie wilgoci ze skóry jest już mniejsza.

Na naszym blogu znajdziesz też inne porady w sam raz na letni sezon. Sprawdź nasze sposoby na to, jak chronić skórę przed słońcem i jak radzić sobie ze skutkami nadmiernego opalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *