Bez kategorii

CO ZROBIĆ, ABY SPRZEDAWAĆ NATURALNE, DOMOWE KOSMETYKI?

Kierując się nazwą naszej marki Domowy Kosmetyk, bardzo często pytacie nas, czy można sprzedawać kosmetyki tworzone we własnym domu? W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam warunki, jakie musicie spełnić, aby legalnie tworzyć i sprzedawać własne produkty oraz skąd wzięła się nazwa naszej marki kosmetyków naturalnych.

JAK POWSTAŁ DOMOWY KOSMETYK?

Pierwsze kosmetyki stworzyłam, aby poradzić sobie z przesuszoną skórą. W pierwszej kolejności powstało mydło, a gdy okazało się, że sprawdza się, zrobiłam dla siebie również masło do ciała. Moje produkty spodobały się synowym, które w tym czasie spodziewały się pociech. Poprosiły o kosmetyki do stosowania na brzuch i uda, a niedługo później o masło dla swoich córeczek. Było to szczególne wyzwanie, ponieważ zależało mi na doborze jak najlepszych i w pełni bezpiecznych składników. Kiedy udało się stworzyć idealne masełko dla dziewczynek, przyszła kolej na scrub dla synowych oraz krem do rąk i balsam do ciała dla mojej mamy. Rodzina była zachwycona naturalnymi kosmetykami. Na którymś ze spotkań synowa przyznała, że rozdaje je również koleżankom, które są tak samo oczarowane działaniem moich kosmetyków. Dlaczego by więc nie pomyśleć o otwarciu firmy, aby móc dzielić się stworzoną przeze mnie dobrocią z innymi? Zdecydowaliśmy się nazwać naszą markę Domowy Kosmetyk właśnie dlatego, że pierwsze kosmetyki powstały w domu.

CZY MOŻNA PRODUKOWAĆ KOSMETYKI WE WŁASNYM DOMU?

W tamtym okresie nie wiedzieliśmy wiele o produkcji kosmetyków, dlatego zaczęliśmy od szukania przepisów prawnych i wszelkich informacji na ten temat. Aby sprzedawać produkty, musieliśmy spełnić szereg wymagań, jakie prawo nakłada na producentów kosmetyków naturalnych i oczywiście każdych innych. Kompletowanie dokumentów, szukanie opakowań i wysyłka kosmetyków do laboratorium na testy zajęło nam ponad pół roku.

Jeśli marzy Wam się stworzenie własnej marki i sprzedaż swoich produktów, musicie tak jak my, przejść długą drogę. Najważniejsze jest przecież, oczywiście poza pozytywnym działaniem, aby Wasze kosmetyki nie zaszkodziły nikomu. Klienci będą Wam ufać, więc musicie dołożyć wszelkich starań, aby produkty przez Was oferowane były w pełni bezpieczne.

Na początku musicie oczywiście starannie dobrać składniki i stworzyć receptury kosmetyków. Prototypy Waszych produktów przetestujcie na sobie, aby mieć pewność, że działają w odpowiedni sposób i nie powodują niepożądanych działań. Niezwykle istotne jest, by postępować zgodnie z dobrą praktyką produkcji. Musicie przygotować też miejsce do przygotowywania kosmetyków, które pozwoli zachować najwyższe standardy i spełni wymogi prawne.

MIEJSCE PRZYGOTOWYWANIA KOSMETYKÓW

Należy posiadać osobne pomieszczenie, zarówno do przygotowywania kosmetyków, jak i przechowywania surowców, gotowych produktów czy nawet opakowań. Przy sporządzaniu kosmetyków naturalnych bardzo ważne jest zachowanie higieny pomieszczeń, miejsca pracy i każdego użytego narzędzia czy urządzenia. Szczególną uwagę należy też zwracać na higienę surowców używanych do produkcji. Osoba wykonująca kosmetyki musi mieć dokładnie umyte ręce, rękawiczki i specjalnie do tego przeznaczony strój oraz pamiętać o przestrzeganiu zasad, pozwalających na zachowanie czystości zarówno miejsca pracy, jak i gotowych produktów.

Miejsce, które przeznaczycie do produkcji kosmetyków, musi spełniać wszystkie wymogi, jakie nakłada na nie polskie prawo i być odebrane przez Sanepid. Warto też być przygotowanym na kontrole warunków higienicznych, jakie również już w trakcie prowadzenia takiej działalności będzie przeprowadzać Państwowa Inspekcja Sanitarna. Priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa tworzonych kosmetyków pod każdym, najmniejszym nawet, względem.

OCENA BEZPIECZEŃSTWA KOSMETYKÓW

To chyba najważniejszy etap całej drogi, prowadzącej do sprzedaży własnych kosmetyków. Każdy kosmetyk, który chcecie wprowadzić na rynek, musi być w pełni bezpieczny dla zdrowia. Oceny bezpieczeństwa kosmetyków może dokonywać tylko osoba, która ma do tego odpowiednie wykształcenie i olbrzymią wiedzę w zakresie nie tylko samych kosmetyków i kosmetologii, ale także między innymi dermatologii, toksykologii, chemii oraz bardzo wielu innych dziedzin. Dlatego też badanie gotowego kosmetyku powinniście zlecić specjalistycznemu laboratorium. Sprawdzi ono skuteczność kosmetyku i jego bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę między innymi grupę odbiorców, sposób i miejsce aplikacji, a także deklarowane przez producenta działanie. Dodatkowo przeprowadzi testy konserwacji (skontroluje, czy kosmetyk jest stabilny i zabezpieczony przed zepsuciem) oraz sprawdzi jego czystość mikrobiologiczną.

W następnym kroku wyniki przeprowadzonych badań, recepturę i dokumentację wszystkich składników należy przesłać do safety assesora. Jest to osoba posiadająca równie wysokie kwalifikacje, jak pracownik laboratorium badający kosmetyk, oraz znająca przepisy prawne dotyczące produkcji kosmetyków. Na postawie danych przesłanych przez Was, safety assessor przygotowuje raport bezpieczeństwa każdego nowego kosmetyku. Pod uwagę bierze się nie tylko gotowy produkt, ale też jego poszczególne składniki. Każdy z nich musi być dopuszczony do użytku jako surowiec kosmetyczny i nie może wykazywać toksyczności. Dlatego wszystkie nowe kosmetyki, mimo niewielkich nawet zmian w składzie, przed wprowadzeniem na rynek muszą osobno przejść tę procedurę.

OBOWIĄZKOWE OZNAKOWANIE KOSMETYKÓW

Każdy kosmetyk wprowadzony do obrotu musi być przez producenta szczegółowo oznakowany. Prawo reguluje kwestię tego, co musi się koniecznie znaleźć na opakowaniu takiego produktu. Na etykiecie musicie umieścić więc: dane i adres osoby odpowiedzialnej, ilość produktu, datę minimalnej trwałości i numer partii. Obowiązkowe jest także umieszczenie na opakowaniu składu kosmetyku, szczególnych środków ostrożności, jeżeli stosujecie w recepturze składniki ich wymagające, oraz funkcję kosmetyku, jeśli może nie być jasna dla użytkownika.

JAK WPROWADZIĆ KOSMETYK DO OBROTU?

Kiedy macie już skompletowaną dokumentację kosmetyku, musicie poinformować organy nadzorujące, że taki kosmetyk trafi na rynek. W tym celu osoba odpowiedzialna, czyli najczęściej producent, dokonuje zgłoszenia produktu w Portalu Notyfikacji Produktów Kosmetycznych, czyli CPNP (Cosmetic Products Notification Portal). Od tego momentu możecie ruszyć ze sprzedażą swoich kosmetyków.

Jaki widzicie, wprowadzenie do obrotu produktów kosmetycznych jest ograniczone wieloma warunkami. Jest to jednak konieczne, aby zapewnić użytkownikom tych produktów bezpieczeństwo ich stosowania. Jeśli chcecie więc tworzyć własne naturalne kosmetyki, będzie Was czekać sporo pracy i poniesionych kosztów.

Jednak z naszej perspektywy, jeżeli jesteście pasjonatami naturalnej pielęgnacji i macie swoje sprawdzone, rewelacyjne receptury, warto przejść przez tę drogę. Dzielenie się własną pracą i otrzymywanie pozytywnych reakcji od zadowolonych klientów sprawia wielką radość i jest źródłem ogromnej satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *