Bez kategorii, Pielęgnacja

KOLAGEN – SEKRET NATURALNEGO PIĘKNA

W reklamach kosmetyków, specjalistycznych artykułach, rozmowach z ekspertami często pada to magiczne słowo: kolagen. Jakie są właściwości kolagenu? Czym w zasadzie jest? To sztuczny czy naturalny dodatek? Jak jest wytwarzany? Dlaczego skóra go potrzebuje? Poznaj odpowiedzi na te pytania. Przeczytaj więcej kolagenie, aby optymalnie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne oraz dietę.

Niezbędnik piękna – właściwości kolagenu

Chcąc prawidłowo zdefiniować słowo „kolagen”, należy sięgnąć do języka greckiego. „Kolla” oznacza „klej”, a „gen” – „produkujący”. Kolagen jest białkiem, a mówiąc precyzyjniej, głównym białkiem tkanki łącznej, przez co znajdziemy go w niemal każdym miejscu organizmu, od skóry i zębów, przez kości, chrząstki i ścięgna, po rogówkę oka. Występuje obok innych białek, takich jak kwas hialuronowy, który skądinąd również jest często wymieniany w dyskusjach o kosmetykach i naturalnym pięknie.

Kolagen pełni wiele ról w organizmie. Wpływa na elastyczność i sprężystość skóry, ale także prawidłowy poziom jej nawilżenia. Stanowi budulec kości i ścięgien, więc można powiedzieć, że jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania. Włókna bogate w kolagen lepiej znoszą negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a sama cera jest odporniejsza na przesuszenia czy popękania. Kolagen chroni ponadto organizm przed szkodliwym działaniem bakterii.

Jednym słowem – potrzebujemy go, żeby cieszyć się zdrowiem, ale i pięknem skóry. Takie cechy cery jak jędrność, nawilżenie, blask są zależne od zawartości kolagenu. Jak podkreślają eksperci, kolagen ma również pozytywny wpływ na wzrost paznokci, likwidowanie cellulitu i rozstępów, a także powstrzymywanie wypadania łamliwych, słabych włosów.

Naturalna potrzeba kolagenu

Skoro w organizmie znajduje się tak wiele kolagenu, dlaczego z wiekiem skóra traci swój młodzieńczy blask? Cóż, to właśnie spadek produkcji kolagenu po około 25. roku życia ma bardzo duże znaczenie. Proces jest postępujący, z każdym rokiem kolagenu w organizmie obywa. Nie pomagają wolne rodniki, które obniżają wartość białka pozostałego w ciele. Teraz już wiesz, dlaczego wraz z upływem lat nie tylko skóra traci sprężystość i zdolność do szybkiej regeneracji, ale też wzrasta ryzyko poważnych złamań czy innych kontuzji związanych z kośćmi.

Na szczęście istnieją sposoby na stymulowanie produkcji kolagenu. Duże znaczenie ma dieta, która powinna być bogata między innymi w żelazo i kwas askorbinowy. Do kosmetyków również dodaje się kolagen, ale ze względu na strukturę i wielkość jego zadaniem jest nie przenikanie do organizmu, lecz nawilżanie skóry. Dlatego warto wybierać kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne z zawartością kolagenu.

Możesz natknąć się zarówno na kolagen roślinny, czyli fitokolagen, ale i morski, który pozyskuje się z rybich skór. Jest to naturalny dodatek w większości kosmetyków, które mają za zadanie likwidować podrażnienia, wygładzać, odżywiać czy zmniejszać zaczerwienienie. Oprócz tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych kolagen wykorzystuje się także w maseczkach i płatkach pod oczy.

Podsumowując:

·       kolagen jest naturalnym białkiem, którego produkcja przez organizm spada z upływem lat;

·       warto wybierać kosmetyki naturalne z dodatkiem kolagenu, który nawilża i wzmacnia skórę;

·       dla zdrowia i piękna warto stosować dietę wspierającą naturalną produkcję kolagenu i zwalczanie wolnych rodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *