Bez kategorii

ROLA WITAMIN W PIELĘGNACJI SKÓRY

O konkretnych substancjach naturalnych czy składnikach diety mówimy, że są dobre dla skóry – np. łagodzą podrażnienia czy wygładzają cerę. Dla precyzji i większej świadomości warto wiedzieć, jak to się dzieje. Otóż tak naprawdę sekret skutecznej pielęgnacji kryje się w dostarczaniu witamin oraz kwasów. Jak łatwo się domyślić, w chemicznych substancjach trudno odkryć naturalne źródło witamin – ale w roślinach już tak. Przyjrzyjmy się bliżej, które składniki i dlaczego są tak potrzebne skórze.

Witaminy – podstawa zdrowego, pięknego życia

W zdrowym ciele zdrowy duch – to znane powiedzenie, które oddaje sens naturalnej pielęgnacji, a szerzej: zdrowego, aktywnego trybu życia. Witaminy można dostarczać do organizmu zarówno poprzez odpowiedni dobór diety, np. częste i świadome jedzenie warzyw oraz owoców, a także stosowanie organicznych kosmetyków z dodatkiem ekologicznych olejów, maseł i ekstraktów.

Brak witamin w organizmie, czyli ich niedobór, jest bardzo szybko zauważalny. Pękające paznokcie, łamliwe i przerzedzone włosy, wysuszona skóra, stany zapalne – to tylko część symptomów alarmowych, które wskazują na konieczność uzupełnienia składników. Mówimy o objawach zewnętrznych, ale w istocie wszystko rozgrywa się wewnątrz ciała. Witaminy mają bowiem za zadanie chronić organy i regulować procesy zachodzące w organizmie. Zabezpieczają przed działaniem drobnoustrojów i wieloma innymi, potencjalnie negatywnymi czynnikami.

Niszczenie wolnych rodników, znane jako działanie antyoksydacyjne, to jedno z najważniejszych zadań witamin. Jeżeli chcesz ochronić skórę przed wysuszeniem, wysypkami, łuszczeniem czy plamami, sięgaj po naturalne kosmetyki i zdrowo się odżywiaj. Tylko tyle i aż tyle. Poniżej znajdziesz listę szczególnie ważnych witamin.

Witaminy niezbędne zdrowej skórze

WITAMINA C

Kwas askorbinowy jest nie tylko elementarnym wsparciem w trakcie przeziębienia. Witamina C doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia. Bez niej wytwarzanie kolagenu nie idzie najlepiej, a przecież odpowiedni poziom tego białka pozwala nie martwić się elastycznością i zmarszczkami. Witamina C bierze także udział w procesach, które zapobiegają przebarwieniom, a także uszczelniają warstwy skóry.

WITAMINA A

W dyskusjach na temat pielęgnacji cery często pojawia się wątek witaminy A. Nic dziwnego, skoro jej brak jest widoczny choćby poprzez łuszczenie cery. Z drugiej strony tzw. zjawisko hiperwitaminozy, nadmiaru witaminy A, również bardzo źle działa na kondycję paznokci czy wrażliwej skóry na ustach. Zdarza się to jednak w szczególnych sytuacjach, np. przy wymagającej kuracji farmakologicznej. Witamina A jest obecna nie tylko w kosmetykach naturalnych, ale również w wielu składnikach zdrowej diety: rybim tłuszczu (tranie), nabiale czy zielonych, pomarańczowych i żółtych warzywach i owocach.

WITAMINA B2

Wśród wielu witamin z grupy B warto wskazać na ryboflawinę, której braki przyczyniają się do nieprzyjemnych pęknięć w rogach ust czy kłopotliwych łojotoków. Na szczęście zmiana kosmetyków i częstsze spożywanie pełnoziarnistego pieczywa oraz świeżego mleka pozwala rozwiązać ten problem.

WITAMINA E

Dlaczego często mówi się o E jako witaminie młodości? Cóż, odpowiedź jest prosta – chodzi o powstrzymywanie objawów starzenia komórek, a co za tym idzie, skóry. Znajdziesz ją m.in. w tłuszczach roślinnych, orzechach, migdałach, słoneczniku.

Inne niezbędne witaminy to m.in. K, D, PP czy wszystkie należące do grupy B.

Kosmetyki organiczne źródłem witamin

Działanie naturalnych kosmetyków opiera się o wyjątkową kompozycję substancji pochodzenia roślinnego i mineralnego. Dzięki selekcji produktów z całego świata można uniknąć zbędnych, sztucznych dodatków i przygotować krem, masło czy balsam, które dostarczają komórkom najważniejszych witamin z punktu widzenia zdrowia i pielęgnacji. Polecam świadomy zakup kosmetyów, które mają wartościowy skład. Witaminy znajdziesz nie tylko w zdrowych posiłkach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *