Pielęgnacja, Uroda

ZIOŁA W NATURALNYCH KOSMETYKACH – ROLA, ZASTOSOWANIE, WŁAŚCIWOŚCI

Zioła są dziś nieco zapomniane, a szkoda. Ich bogactwo, dostępność i przede wszystkim bardzo dobre właściwości prozdrowotne zdecydowanie powinny zasługiwać na większą uwagę. Niewielkim kosztem, z dodatkową przyjemnością, możemy wprowadzać je do swojego życia, czyniąc je zdrowszym i bardziej różnorodnym. W tekście pragniemy wskazać wpływ ziół na skórę i organizm.

Roślinne bogactwo

Rosną dziko i w uprawach. Na wydmach i górskich halach, w ogrodach pamiętających rozbiory oraz na ciasnych balkonach PRL-owskich bloków. Są wszędzie i na wyciągnięcie ręki. Nie potrzebują skomplikowanych czynności i szczególnych zabiegów.

Zioła – aromatyczne, ładne i niezwykle praktyczne. Ilu z nas bezrefleksyjnie kupuje sklepowe mieszanki zamiast wygospodarować odrobinę miejsca dla doniczki z oregano? Ilu z nas zachwyca się ziołowym szamponem z promocji (z podstawowym, sztucznym składnikiem: Sodium Lauryl Sulfate)? Niestety, większość. A tak niewiele trzeba, by zmienić coś w swoim życiu. Choćby zaraz.

Sięganie po zioła rosnące dziko, na działce, w ogrodzie czy nawet na parapecie przekłada się na same korzyści. Gro roślin świetnie smakuje – do kanapek, obiadów i wykwintnych deserów, a poza tym znakomicie sprawdza się w naturalnych kosmetykach. A te, jak wiemy, biją na głowę katowanie własnej cery SLS-ami czy parabenami w ładnym opakowaniu.

W ziołach moc

Zioła, jako substancje roślinne, są w naturalny sposób dobrze przyswajalne przez skórę. Rzadko wiążą się z reakcjami alergicznymi, a wręcz przeciwnie – pielęgnują i zmieniają skórę na plus. Zioła w organicznych kosmetykach, również w formie ekologicznych ekstraktów, mogą zdziałać cuda. Między innymi:

  • wzmacniają włosy i spowolniają ich wypadanie;
  • regenerują skórę, np. po oparzeniach;
  • delikatnie, ale skutecznie i zauważalnie odświeżają i ujędrniają cerę;
  • przeciwdziałają łupieżowi.

Jak to możliwe? W naturalnych olejkach roślinnych znajdują się substancje o szerokim wachlarzu właściwości – od zabijania bakterii, po powstrzymywanie stanów zapalnych. Łatwa przyswajalność oznacza szybki dostęp do krwi i rozprowadzenie po organizmie. Wydalanie szkodliwych substancji zalegających w naszym wnętrzu, odmładzanie komórek – to wszystko widać i czuć, gdy stosuje się naturalne kosmetyki z ziołami w świadomy sposób.

Zioła warte uwagi

Twoja skóra potrzebuje regeneracji? Sięgnij po aloes, który skutecznie Ci pomoże. Walczysz z trądzikiem? Uśmiechnij się do lawendy, która wspaniale pachnie i wygląda. Albo skorzystaj z łopianu – przy łuszczycy i problemach z łojem. Pokrzywa parzy? Kojarzy się z wakacyjną piosenką? Jej właściwości tonizujące oraz wpływ na włosy są nieocenione. Nagietek dla nawilżenia, rozmaryn nie tylko do sosu śliwkowego, ale i w walce z bakteriami. Rumianek, skrzyp i szałwia tylko czekają na zastosowanie ich w celu wzmocnienia włosów i przywróceniu delikatności skórze. Idąc dalej, rokitnik przyspiesza gojenie, a bazylia to skarbnica przeciwutleniaczy.

Moglibyśmy wymieniać i wymieniać… Sensem artykułu jest jednak zwrócenie uwagi na sam fakt możliwości prostej zmiany na lepsze. Obojętnie, o którym ziele zaczniesz czytać, prawie na pewno można je kreatywnie wykorzystać nie tylko w kuchni, ale i w naturalnej kosmetyce właśnie. Sami zresztą to robimy w naszym ekologicznych kremach do rąk i kremach na noc 30+, w których wykorzystujemy aloes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *