Ochrona

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ LATEM?

Wszyscy czekamy na lato i zbliżające się wakacje. Niestety, dla skóry nie jest to bynajmniej okres wypoczynku. Właśnie w czasie urlopów, podczas upałów, można bardzo łatwo narazić cerę na zmęczenie i zniszczenie. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów. Jak chronić skórę latem? Jak zabezpieczyć ją przed słońcem i dać ukojenie?

5 letnich zagrożeń dla skóry

  • Opalenizna. Często zapominamy, że modne opalanie to tak naprawdę… dobrowolne wystawianie się na oparzenie. Przyjemny dla oka brąz leży tylko o krok od wizyty w szpitalu i czerwonej, spalonej cery. Zawsze miło jest przywieźć opaleniznę znad morza, należy jednak pamiętać o cienkiej granicy dzielącej ją od oparzeń i bardzo zniszczonej skóry.
  • Zmiana klimatu. Wakacje sprzyjają wyjazdom w mniej lub bardziej odległe krainy. Często wiąże się to ze zmianą klimatu. Podczas gdy na jednej półkuli trwa upalne lato, na drugiej może panować pora deszczowa albo lodowata zima. Dlatego warto zawczasu przygotować ochronę dla skóry narażonej na potencjalne skutki nagłej zmiany klimatu.
  • Promieniowanie ultrafioletowe. Filtry UV na skórze czy oczach (dzięki sprawdzonym okularom) spełniają bardzo ważną rolę w trakcie wakacji. Choć promieniowania w żaden sposób nie odczuwamy, przenika skórę i wnika głęboko do organizmu. Szkodliwe działanie promieni słonecznych może wpływać na rozwój nowotworów, reakcje alergiczne, rozwój wolnych rodników oraz starzenie skóry poprzez niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych.
  • Dieta. Jesteś tym, co jesz – mawiają niektórzy. I mają sporo racji. Dieta ma bowiem niezmiernie duży wpływ na stan cery – niezależnie od pory roku. Latem, w czasie wakacji, często folgujemy sobie w kwestii jedzenia. Kuchnie świata, nienormowane pory posiłków, więcej tłustych potraw czy alkoholu – to krople, które drążą skałę. Niestety, w kwestii zdrowia decydują i niuanse, i nawyki.
  • Nadmierne wysuszenie. Sucha cera dla niektórych bywa problemem przez 365 dni w roku, niemniej jednak letnie upały szczególnie ujemnie wpływają na jej nawilżenie.

Naturalne sposoby na ochronę skóry latem

Zarówno oliwa z oliwek, jak i oleje kokosowe oraz migdałowe skutecznie wspomagają ochronę skóry. W ich naturalnym składzie kryją się substancje pozwalające na ochronę przed promieniowaniem (nawet do poziomu SPF 15). Znakomicie uzupełniają filtry UV w kremach.

Zielona herbata nie tylko znakomicie smakuje, ale również ujędrnia skórę i niweluje widoczne efekty zmęczenia. Nacieranie skóry naparem z pewnością pomoże w odzyskaniu świeżej cery po zbyt długim opalaniu

Oleje z pestek malin i nasion marchwi często wymieniane są jako niezwykle bogate źródło witamin oraz kwasów tłuszczowych. Z tego powodu ich współczynnik SPF sięga nawet 50.

Owoce i warzywa stanowią nie tylko podstawę zdrowej diety, ale również posiadają zbawienny wpływ na skórę narażoną na promieniowanie. Szczególnie poleca się marchew, ponieważ zawiera beta-karoten, który zapewnia naturalną ochronę przed groźnymi promieniami UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *